Belépés
Elfelejtettem a jelszavamat

Mozart halála

2024-07-28
Wolfi 35 évet élt meg és már korában is elismerték zsenialitását. Életműve számtalan koncert körút és szerzemény követi, de mégsem élt igazi rocksztár életet. Sajnos rövid élete tele volt nehézségekkel és csalódásokkal. Lássuk mai főszereplőnk kurta életét.
  1. Élete

 

Salzburgban született 1756 január 27.-én Johannes Chrystostomus Wolfgangus Theophilus Gottlieb Mozart néven. A családja és a barátai Wolfinak hívták. A szerzeményei aláírásakor az első két nevét nem használta, de az utóbbi kettő (aminek ugyanaz a jelentése) is csak az olasz, majd később a francia változatát szignózta. Az Amadeus vagyis a latin alak az utókor hatására lett ismert.

Apjának köszönhetően már születésétől kezdve találkozott a zenével és már 6 évesen felfedezték zenei tehetségét. Ennek okán már kisgyerek korában járta európa nagyvárosait. Gyerekként fellépett nővérével Párizsban, Milánóban, Bécsben, Prágában és Mannheimben. Igen Mannheim akkoriban egy kultúrközpont volt. Korszakos zseniként nehezen élte meg a nélkülözést és a szerelmi élete is zsákutcába futott. Nagy szerelme volt Aloysia Weber primadonna, aki nem viszonozta Wolfi szerelmét, így idővel kénytelen volt beletörődni, hogy Aloysia nem lesz az övé. A bajt tetézte, hogy az új salzburgi érsek nem tudta kezelni Mozartot és kidobta a palotából. Később Aloysia húgával sikerült összejönnie, Constanze a felesége lett és 6 gyerekük született, ebből 2 élte meg a felnőtt kort.

Utolsó műve a Rekviem volt, ami sokak szerint hátborzongató, főleg, hogy nem lehetett tudni a megrendelő kilétét, de utólag fény derült erre.

 

  1. Halála

 

1791 év vége felé egyre betegebb lett. Constanze Badenben kezeltette magát, ezért húga Sophie ápolta utolsó óráiban. December 4.-én végleg ágynak dőlt és 5.-én a éjjeli 1 óra körül elhunyt. A helyiek azonnal Salierit okolták, mivel féltékeny volt Wolfi tehetségére és sikerére, de igazság szerint Salieri népszerűbb volt és sikeresebb, de talán nem véletlen kapott szárnyra ez a szóbeszéd. Constanze elmondása szerint férje többször is hangsúlyozta, hogy úgy érzi mintha mérgeznék. A találgatások közt van még a szabadkőművesek is, ahol Mozart is tag volt. Puskin írásában is Salieri ölte meg Mozartot. Egy biztos a kevés barát és a sok ellenség miatt feltételezik azt, hogy itt gyilkosság történt és szó sincs betegségről.

 

  1. Conteo

 

Na lássuk kik lehettek a felelősek Mozart haláláért.

 

  1. Természetes halált halt

 

Az ifjú korában is sokat koncertezett Wolfi már gyerekként is sokat betegeskedett. A felnőttkorában újra előjövő betegségek mellé társultak a megélhetési problémák, a gyerekei tragédiái, a rangon aluli megbecsülés és a végnélküli munka kimerültsége. Ezek után ne is csodálkozzunk, hogy egy akkoriban gyógyíthatatlannak számító betegség áldozata lett.

 

  1. Salieri mérgezte meg

 

Talán nem volt megalapozatlan Salieri félelme, hiszen Mozart zsenije és munkái hamar partvonalra állíthatta volna a karmestert. Lehet csak idő kérdése volt, hogy átvegye a helyét és akkor szerepet cserélnek az életben. Ezt ő nem engedhette, ezért végzett Wolfival.

 

  1. A páholy társai tették

 

Hogy miért tették a társai vele? Lehet a szabadszájúsága rontotta a szabadkőművesek presztizsét. Újabb tagokat, támogatókat ijesztett el. Ezt nem engedhették tovább. Hogy miért nem zárták ki a páholyból egyszerűen? Az már egy másik kérdés és ezt a lehetőséget nézve megbukik ez a teória, dehát egy titkos társaságnál már megszokott dolog a megmagyarázhatatlan ok és okozati lánc.

 

  1. Az érseki egyház volt

 

A vallási és az udvari nevelés ellenére nem ápolt jó viszonyt a vallási vezetőkkel. Bár kapcsolatban voltak, de ez inkább kényszeres kapcsolat volt. Otthonát elhagyta és a salzburgi érsekhez már nem tartozott, de szókimondó stílusa lehet Bécsben is egy egyházi tagot vagy vezetőt sértett meg, amit hiba volt részéről megtenni. A szentek döntöttek és Mozartnak, ezért felelnie kellett. Isten kegyes, de szolgái már kevésbé és ez lett Wolfi veszte.

 

Ennyi lett volna ez az összecsapott rövid írás. Legközelebb már egy komolyabbal készülök.

 

Ui: A legnagyobbak csak haláluk után válnak hallhatatlanná.