Belépés
Elfelejtettem a jelszavamat

A korona súlya

2024-03-08
Molnár Csilla Andrea volt a szocializmus egyetlen magyar szépség királynője. Mindössze 17 évet élt a fonyódi lány, akinek a koronával járó felelősség felforgatta az életét, de nézzük meg hogyan is zajlott le az egész verseny és annak utóélete a szocializmus végnapjain.
  1. A rossz ómen

Még mielőtt a lényegre térnénk, inkább kezdjük egy kitérővel. 1985 egy tragédiával kezdődött a szépségiparban. Lantos Piroska tragikus végzete is mutatja a sikeres manökeneknek nem volt könnyű életük. Piroska amilyen sikeres volt a karrierjében, annyira volt sanyarú a magánélete. Az alulfizetettség és a válása is arra kéztette, hogy kipróbálja magát külföldön. Előbb Párizsban próbált szerencsét, de itt egy szélhámos vette el, aki a válás után kémkedéssel vádolta, ezért kiutasították. Nem sokkal később New Yorkba ment egy amerikai-magyar fotós kedvéért.  Szente György egy igazi csaló volt, de mindent megtett azért, hogy Piroska az övé legyen. Munkát keresett neki, ágyba vitte a reggelit és stb. Szente annyira szerette, hogy szerelem féltésből még akár meg is ölte volna és ennek hangot is adott. ‘85 újévekor a fotós lakásán hárman szilvesztereztek, mivel tartott már a férfitól, ezért elhívta a barátnőjét Ágnest. A rendőrség szerint Szente előbb kétszer lőtt Piroskára, majd háromszor a barátnőjére és végül öngyilkos lett HÁROM(!!!) lövéssel. Na igen, ez is megérne egy posztot.

 

  1. A verseny

Az első versenyt az országban Miss Hungária néven még ‘29-ben rendezték, amit Simon Böske nyert meg és még ráadásként Miss Európa is lett. A világháborúig minden évben rendeztek versenyt, amit egy alkalommal Gábor Zsazsa nyert meg. Tehát 50 év után újra rendeztek egy Miss Hungary-t, ami elég nagy izgalmakat okozott, ugyan volt Anna-bál, de ez mindenki érdeklődését felkeltette. A verseny menete egyszerű volt. A beküldött képek után tartottak egy selejtezőt, majd egy elődöntő után következett a középdöntő és azután jöhetett a döntő a 25 legszebbnek vélt lánnyal.

 

  1. A versenyzők

Lássuk kik voltak a 2200 jelentkező legdekoratívabbjai.

 

Molnár Csilla Andrea  vagyis a későbbi győztes csak 16 éves volt a verseny idején. Egy szerény és kedves lányt ismerhettünk meg, aki egy osztálytársával nevezett be a poén kedvéért. Az apja ellenezte az egészet, míg az anyja támogatta. Személyiségéről mindent elmond, hogy a győzelem utáni harmad nap együtt szüretelt az osztálytársaival és onnan adott interjút. A döntő napján készült riportban is a tanulmányai folytatásáról beszélt. Tartottak egy nem hivatalos Miss Európa versenyt, amit megnyert, majd egy gyors újra voksoláson már csak 3. lett. A verseny utáni életéről később.

 

Kruppa Judit az udvarhölgy. A verseny 2. helyezettje. A dunaújvárosi óvónő a munkáját felhagyva indult a versenyre. Később ő lett a Skála lány, amit 10 évig végzett. A modellkedés után férjhez ment, amiből született két fia. Jelenleg lakberendezőként él Svájcban.

 

Füstös Veronika a másik udvarhölgy. A fodrász lányt a mestere nevezte be, akit hidegen hagyott a modell szakma. A pontszámok alapján másodiknak kellett volna kihozni, amit a verseny szervezését is minősiti. A kötelezettségeit letudva vissza ment fodrásznak és nyugodt életet kezdett élni.

 

Kalmár Zita a különdíjazott. Több lány is kapott különdíjat, de az övé mindenkiét lekörözte. Ő volt az egyetlen aki nem írta alá a centrum kizárólagos szerződését a verseny alatt a szerződés egyoldalúsága végett. Ernyey Béla utólag őt nevezte meg a legszebbnek és állítása szerint mások hatására szavazta le Zitát. Talán elmondható, hogy övé lett karrier szempontjából a legjobb. Külföldi szerződések vártak rá., amivel élni is tudott. Idővel a kamera túloldalára került és fotósként éli életét.

 

  1. A zsűri

Itt csak két tagot említek meg. Várszegi Gábort és Ernyey Bélát.

 

Várszegi Gábor a Fotex igazgatója. Az ő különdíja borzolta fel a kedélyeket. Zitának adott 100 ezer forintot, ami a győztesnek járó tízszeres összeg és egy év modellsulit Kaliforniában. Ezzel inkább zsűri társait és üzleti vetélytársait cukkolta, hogy ő ennyit ad.

 

Ernyey Béla a színész és playboy fotós. A verseny után méltatta Csillát és más zsűri tagok is azt állították, hogy végig Csilláról áradozott és mindenkit rábeszélt megnyerő stílusával és szakmai hátterével, hogy Csillát hozzák ki győztesnek. A német playboyhoz kiközvetítette Zitát, akit a legjobbnak tartott a tragédia után, ezzel meghazudtolta magát a korábbi állitásaival szemben. A bécsi versenyen megmutatta a lányok képeit egy osztrák erotikus újságban. A lányok tudta nélkül adták el a meztelen képeit, ami azért is volt akkoriban ilyen könnyű, mivel azok az újságok magyarországon tiltottak voltak. Itt Ernyey inkább a fotós kollégáit akarta nehéz helyzetbe hozni, ami nem sikerült. Fenyő János és Bacsó Béla megúszta az esetet.

 

  1. A szervezők

A megmérettetést a magyar média szervezte. A szponzorok közül a Caola és a Centrum fejenként 1 milliót fizetett, de a főszponzor valójában az Austria Tabak volt. A lányokat végig tárgyként kezelték, szerződésekbe és kötelezettségekbe kényszeritették bele. A méltánytalan bánásmód a döntőn is látható volt, ahogy a 25 lány egy öltözőbe volt bezsúfolva és egész nap nem kaptak enni. A centrum kizárólagos szerződése mellett Pauer Gyula szobrásznak kellett modellt állni. A gipszszobor készültekor a lányokat szabadon lehetett fényképezni és megérinteni. Csilláról készült akt képek azért nem kerültek nyugatra, mert akkor nem vehetett volna részt az európai versenyen, ebből is látszik a magyar média engedélyével kerültek ki az osztrák magazinhoz képek a lányokról. Az érdekeiket semmibe vette a szervező, ami mutatta mekkora a lemaradásunk a nyugati országokhoz képest ezen a téren is. Az oszták-magyar versenyen a vezetők a hotel minibárját kifosztották és a lányokkal fizettették volna ki. A határon órákig ott hagytak lányokat mindenféle tájékoztatás nélkül, de arra is volt példa, hogy pesten késő éjszaka értek haza és nem volt hova menniük és járták az éjszakai klubokat, hogy valaki befogadja őket éjszakára.

 

  1. A királynői élet

Csilla, ahogy tudott eleget tett a kötelezettségeinek. Rossz indulatú pletykák keringtek körülötte, persze teljesen alaptalanul, olyanok mint a zsűri lefizetése, a drágán vett ruhák és férfiakkal hozták össze. Gábor Zsazsa férjétől gyereket is várt a rossz szájak szerint. Igazság szerint Futács Károllyal volt viszonya és össze is akart vele költözni, mert ő volt az aki egyedül támogatta. Az osztrák-magyar versenyen már érezni lehetett rajta a nyomást és az apjával egyre többet veszekedett. Kűlsején változtatott, levágatta a haját és szőkére festette, de senki se vette észre a jeleket. A  halála előtt nem sokkal adott egy interjút, amiben kifejtette mennyire megviseli ez az egész és már kimerült idegileg és lelki értelemben.

 

  1. Molnár Csilla halála és emlékezete
  2. Július 10.-e. Csilla nyári munkára ment, majd délben hazaugrott. Felviharzott az emeletre és később letámolygott, majd anyjához szólt, hogy nem akar meghalni. Nehezen hitte el, hogy gyógyszereket vett be a lánya, de amint megtudta, hogy a férje gyógyszereit tényleg be  vette marék számra, azonnal hívta a mentőket. A mentősök elindultak vele Siófokra, de Lellénél rájöttek, hogy ez az eset Marcalihoz tartozik. Áthelyezték egy másik mentőbe akik csak egy kis hisztinek gondolták, ezért adtak neki egy kis nyugtatót, ami tovább rontotta a túlélési esélyeit. A kórházba érve már nem tudtak rajta segíteni. A tragédia hatására leállították a következő évi versenyt. Többen is megemlékeztek róla könyv vagy film formájában. Két dal is készült az emlékezetére az Első emelettől és Homonyik Sándor előadásában az álmodj királylány.

 

  1. Conteo

Na lássuk milyen összeesküvéseket tartalmaz az előbb felsoroltak.

 

Kezdjük a szervezők gátlástalan és erőszakos kapzsiságát. A szocialista mély erkölcsi dogmái kezdtek omladozni a közelgő rendszer váltással. A versenyző fiatal és kiszolgáltatott lányokat használati cikknek vettek. A győztest nem királynőként, hanem vagyontárgyként használtak. A ‘90-es évek vadkapitalizmusa már itt megmutatkozott, pedig Lantos Piroska tragédiája intő jel lehetett volna és prediktíven gondolkodhattak volna a leendő királynő testi, lelki épsége megóvása érdekében. A valóság az, hogy ez igazából egy cigireklám volt, ami akkor tiltott volt, de senki sem törődött ezzel a törvénytelen reklámozással és a színfalak mögött lezajlott embertelenségről.

Az állandó kötelezettség, fenyegetés és megaláztatás elég ok lehetne egy öngyilkosságra, de vajon tényleg az lett volna?

 

  • Nem halt meg

Csilla testvére Attila és egy volt polgármester esküdni merne, hogy beszervezték és titkos ügynökként él Paraguayban. Attila állításának a hitelessége kétséges, mivel emberölés miatt ül börtönben, ahol jó ha az ember ismer egy ütős sztorit. Ezt állította egy dokumentarista is aki látta Csilla testét boncolást követően. Ez a pont inkább egy remény, hogy még él, de a fájó igazság az, hogy ennek az esélye szinte 0. mindössze néhány szenzációhajhász találmánya ez a teória minden alap nélkül. Ez azért is logikátlan, mivel ekkor még közszereplő volt és tette királynői feladatait. Ha megvárták volna, amig lemegy a soron következő verseny akkor könnyebb lett volna kiküldetni egy megbízásra.

 

  • Meghalt és tényleg végezni akart magával

Mindenkinek néha teleszalad a zsákja és tesz hirtelen érzelmi alapú döntéseket, amiket utólag megbán. Lehet Csilla aznap kapott egy apró tüskét, ami már bántóan sok volt neki az utóbbi időben. Mondhatjuk, hogy az utolsó csepp volt a pohárban, amibe már bele hajszolták az őrületbe. Egy öngyilkos személynek mindig a környezete a felelős és a királynő közelében egyedül Futács volt a menedék. Egyedül vele tudta megosztani őszintén a vele megtörtént mindennapokat és problémáit. A családi és közéleti napjai fullasztóak voltak és egy tinédzser  esetében ez okozhat szélsőséges viselkedést. A gondolatot tett követte és aztán már nem volt visszaút.

 

  • Meghalt, de nem volt szándékos

Leginkább ez a leginkább elfogadott elmélet.

Szeretett élni és még voltak tervei. Csak néhány hónap kellett volna ahhoz, hogy tovább adja a koronát és a királynői kötelességeket. A körülötte zajló botrányos hangvételű szóbeszédek is elhallgattak volna idővel. Ahogy sokak szerint ez egy figyelem felkeltés lett volna, hogy hagyják békén, mert már nem bírja tovább. Sajnos rosszul sült el a dolog és tényleg végzett magával a királynő.

 

Utóiratként szinte hihetetlennek tartom, hogy ezért nem kerestek felelősöket. Még a szocializmus idejében a szigorú erkölcsi útmutatások idején éltünk, de a királynő haláláért senki sem felelt.

Mi emlékét örökre őrizzük. Álmodj királylány.